Strona Główna / Zdrowie i Uroda / Żylaki i Skuteczne Metody Jak sobie z Nimi Radzić

Żylaki i Skuteczne Metody Jak sobie z Nimi Radzić

Żylaki nigdy nie będą pięknie się prezentować. Te zarysy żyłek pod skórą, które często przypominają grudki, tworzą pofałdowaną strukturę na skórze i nie wyglądają estetycznie. Co więcej, wcale nie są one bezpieczne pod względem zdrowotnym. Dlaczego? Ponieważ nieleczone mogą prowadzić nawet do ciężkich powikłań zdrowotnych, jak niewydolność żylna, zapalenie żył głębokich, czy nawet zator. Nie brzmi to ciekawie. Co można zatem zrobić, by skutecznie poradzić sobie z żylakami?

Skąd biorą się żylaki?

By zrozumieć problem żylaków, należy także dowiedzieć się, skąd one tak naprawdę się biorą. Bardzo często przyczyną ich występowania są po prostu uwarunkowania genetyczne. Często również żylaki pojawiają się u osób, które palą papierosy, czy mają nadwagę.

Należy jednak pamiętać również o tym, że żylaki mogą pojawić się u każdego, kto prowadzi typowo siedzący tryb życia, czy pracę, która wymaga od niego pozycji stojącej przez wiele godzin. Co jeszcze powoduje żylaki?

Na pewno ciąża, ale również częste zmiany hormonalne, czy problemy zdrowotne, jak już przebyta zakrzepica, zapalenie żył, a nawet jakże mało znaczące z punktu widzenia laika gorące kąpiele.

Jak skutecznie poradzić sobie z żylakami?

Takich sposobów może być kilka. Im więcej jednak się ich zastosuje, tym większe prawdopodobieństwo, iż żylaki ulegną złagodzeniu i nie będą stanowić tak poważnego problemu zdrowotnego, jak opisano powyżej. Co zatem zrobić?

Metoda nr 1 – Proste ćwiczenia do domu i pracy

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nogi nie lubią zastoju. Bardzo ważne jest zatem, by wykonywać lekkie ćwiczenia, a przynajmniej wymachiwać lekko nogami pod biurkiem, czy przejść się po kubek kawy. Drobne okrążenia stopami, czy przekładanie nóg również będzie wskazane.

Jeżeli natomiast stoi się w miejscu przez dłuższy czas, warto po prostu uginać raz jedną, raz drugą nogę poprzez podnoszenie się zamiennie raz na palcach jednej stopy, raz drugiej. To naprawdę nie jest bardzo wymagające i absorbujące, a naprawdę może załagodzić objawy już pojawiających się żylaków, czy załagodzić już istniejące.

Metoda nr 2 – Walka z nadwagą

Trzeba zdawać sobie sprawę, że najczęściej szczególnie u kobiet żylaki pojawiają sie właśnie na nogach. Jeżeli mamy sporo nadprogramowych kilogramów, wtedy obciążenie nóg jest dosyć spore, dlatego tak ważne jest, by podjąć walkę z nadwagą. Im szybciej zrzuci się kilka kilo, tym szybciej nasze nogi zaznają odpoczynku i regeneracji.

Metoda nr 3 – Masaż nóg

Nie można o tym zapominać, iż właśnie masaż nóg jest jednym z lepszych sposobów na to, by pozbyć się żylaków. Ważne jednak, by wykonywać go w kierunku od stóp aż po same pachwiny. Kiedy wykonywać taki masaż? Najlepszą porą jest poranek oraz wieczór. Dzięki temu poprawi się krążenie w nogach, a także pozbędzie się uczucia ciężkości.

Metoda nr 4 – Nogi do góry!

Na pierwszy rzut oka nie brzmi to poważnie. Ale naprawdę można poczuć się lepiej, jeżeli będzie np. odpoczywać się z nogami położonymi wyżej. Nie trzeba oczywiście unosić nóg aż nad głowę. Wystarczy o kilka, czy kilkanaście centymetrów, by zauważyć efekty.

Metoda nr 5 – Odpowiednie obuwie

Pamiętajmy, że odpowiednie obuwie oraz skarpetki są bardzo ważne. Trzeba zatem zrezygnować z podkolanówek i skarpetek o mocno uwierających ściągaczach oraz odstawmy na bok bardzo wysokie szpilki. Zupełnie płaskie, czy obcisłe buty też nie są wskazane.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *