piątek , Luty 23 2018
Home / Zdrowie i Uroda / Czym jest Łuszczyca i jak ją leczyć?

Czym jest Łuszczyca i jak ją leczyć?

Łuszczyca to choroba skóry, której niestety nie można wyleczyć. Istnieją sposoby umożliwiające łagodzenie jej objawów, ale to tylko tyle, co chory jest w stanie zrobić. Łuszczycy towarzyszą suche łuski i stan zapalny skóry. Nie wszyscy znają tę dolegliwość, ale warto, aby każdy prędzej czy później zorientował się na czym polega. W końcu nie jest zakaźna, ale zachorować na nią może praktycznie każdy bez wyjątku.

Lista czynników, które powodują ujawnienie łuszczycy jest bardzo długa. Mogą nimi być infekcje ostre, infekcje przewlekłe, choroby przewlekłe, leki, stres, intensywne leczenie, a także uszkodzenia lub podrażnienia skóry.

Łuszczyca występuje praktycznie na całym ciele. Jej objawami są wykwity skórne. Najczęściej na samym początku zmiany skórne pojawiają się na powierzchniach wyprostowanych, czyli łokciach, kolanach, czy pośladkach. Następnie zaczyna pojawiać się na skórze głowy, twarzy, a nawet na stopach i dłoniach, czyli w dość widocznych miejscach. Nad tą przypadłością najbardziej ubolewają kobiety, które chcą atrakcyjnie wyglądać zawsze i wszędzie. Z łuszczycą ciężko jest uzyskać ten efekt.

Jak wygląda leczenie łuszczycy?

Łuszczycę można leczyć na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest leczenie zewnętrzne. Ma ono na celu złuszczenie naskórka, a także zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. Z tym zamiarem stosuje się maści, które zawierają kwas salicylowy. Następnie wykorzystuje się antralinę, kortykosteroidy i pochodne witaminy D.

Istnieje również leczenie farmakologiczne. Metody te obejmują farmakoterapię, fototerapię, fotochemioterapię oraz fotoforezę. Zaleca się stosowanie maści z witaminą A i D3, a także leki immunosupresyjne i cytoksyczne. Leków i preparatów, jakie stosuje się w zakresie leczenia tej dolegliwości jest wiele. Ich stosowanie zaleca lekarz, zależnie od indywidualnego przypadku.

Kiedy łuszczyca rozwija się do ciężkiego przypadku, w ramach leczenia stosuje się kortykosteroidy w formie iniekcji doogniskowych. Tę metodę leczenia wykorzystuje się w momencie, kiedy łuszczyca obejmuje 20-30 proc. ciała. W takich sytuacjach zaleca się urynoterapię, a także dietę bezglutenową.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zmiany skórne mogą być bardzo różne. Czasem pojawiają się z byle powodu, chociażby z powodu przesuszenia skóry. Niekiedy jednak problem jest zdecydowanie poważniejszy. Kiedy powinno się udać do specjalisty? Czy jest sens panikować zauważając na łokciach czerwone, przesuszone plamy? W pierwszym etapie można spróbować nawilżyć te miejsca, obserwując, co będzie działo się dalej. Jednak jeżeli zmiany nie ustąpią albo tym bardziej, jeżeli ich stan będzie się pogarszał, należy udać się do specjalisty. Tylko on zna sposób na zdiagnozowanie problemu i rozpoznanie choroby. Lekarz wie jakie metody leczenia zastosować, aby w możliwie największym stopniu uśmierzyć dolegliwości i wyeliminować ten jakże nieprzyjemny widok.

Podsumowując, łuszczyca to bardzo nieprzyjemna choroba. Wielu ludzi ją ma. Wiąże się to z nieustannym leczeniem, a co za tym idzie, ze stosowaniem specjalistycznych leków nie tylko w formie kapsułek, ale też w postaci kremów i maści. Tylko to może przyczynić się do zminimalizowania niedoskonałości skóry, a także to może zahamować rozwój tych problemów skórnych. W gruncie rzeczy leczenie łuszczycy nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić. Najważniejsze to to, aby odpowiednio wcześnie udać się do lekarza i nie pozwolić chorobie na rozwój. Resztą już zajmie się specjalista. Zaleci odpowiednie metody, które na pewno w jakimś stopniu pomogą.

No votes yet.
Please wait...

About admin

Check Also

Bioxelan na zmarszczki. Skład, działanie, opinie, cena i gdzie kupić?

Produkty odmładzające skórę cieszą się coraz większą popularnością. Kult młodości, presja społeczna, a także chęć …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *